* Yarışma 20 Aralık Cumartesi günü saat 10:00’da Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasının avlusunda yapılacaktır.

AMAÇ: Gerilmiş bir çelik telden ibaret bir parkurda hareket edebilecek bir cihaz gerçekleştirerek parkuru en çabuk tamamlayan ekip birinci olacaktır.


KURALLAR:

KATILIM KURALLARI :


Kimler Katılabilir :

1) Yarışma okullar ve hobiciler kategorilerinde yapılacak olup okullar kategorisinde tüm lise ve dengi okullara, hobiciler kategorisinde ise herkese açıktır. Her liseden yalnız bir ekip katılabilir. Her hobici yalnız bir tasarımla katılabilir. Lise öğrencileri birey olarak hobici kategorisinde katılamazlar.


Kayıtlar :

2) Yarışmaya katılmak isteyenler başvurularını okulların resmi açılış tarihi ile 31 Ekim 2008 arasında yarışma düzenleyicisine ulaşacak şekilde göndermelidirler. Başvurular, posta, faks, eposta, kurye yoluyla veya elden teslim edilebilir.

Toplam 40 ekip, başvuruların bize ulaşma sırasına göre belirlenecek ve yarışmaya katılmaya hak kazanacaktır. Başvuru sayısı 40’ı aşarsa en az 20 okullar kategorisi yarışmacısı olması gözetilecektir.

Tüm katılımcılar veya velileri, fotoğraflarının ve video çekimlerinin yayınlanması konusunda muvafakat vermelidirler. Katılımcılar, ulaşım ve konaklama harcamalarını kendi imkanlarıyla karşılayacaklardır.


* Her okuldan bir ekip, her ekip ise bir cihazla yarışabilir.

* Hobiciler kategorisinde de aynı kişi veya ekip birden fazla tasarımla yarışamaz.

* Lise öğrencileri okul adına yarışabilir, hobiciler kategorisinde yarışamaz.


YARIŞMA KURALLARI :


1) Cihaz, şu özelliklere sahip olmalıdır :

a) Gerilmiş tele (özellikleri kural 2’de belirtilmiştir) hiçbir zarar vermeden asılıp çıkarılabilmelidir. Teli kalıcı olarak büken, hasar veren veya koparan cihazın ekibi doğrudan diskalifiye olacaktır.

b) Güvenli enerji kaynakları kullanılmalıdır. Güvenliksiz enerji kaynakları arasında kimyasal patlamalar, maytaplar, havai fişekler, roket motorları, yüksek basınçlı gaz sistemleri sayılabilir. Güvenliğinden kuşku duyulan durumlarda güvenlik hakeminin onayı önceden mutlaka alınmalıdır. Güvenlik hakemi, tamamen güvenli olmadığı kanısına vardığı cihazları yarışmadan men edecektir.

c) Tek bir eylemle (ip kesilmesi, düğmeye basılması, pim çekilmesi vb) çalıştırılabilmelidir.

Cihazın hareketine insan gücü ile etki edecek dinamik veya potansiyel enerji aktarılmamalıdır. Cihaza doğrudan veya alet kullanarak insan gücü ile başlangıç hareketi verilmesi kurallara aykırıdır. Cihaza hareket sağlayacak her türlü enerji, cihaz yarışmaya başlamadan önce yüklenmelidir.

d) Hareket yönünde hiçbir zaman 75cm’den uzun olmamalıdır.

e) Dönüş plakası dışında (bkz 2f) direklere ve yere hiçbir anda temas etmemelidir.

f) Bir kilogramdan daha ağır olmamalıdır.

g) Task tamamlanana kadar tüm parçaları bir arada kalacak ve 1d’de tanımlanan maksimum boyu aşmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Buna yalnızca cihazdan güvenle atılmış çok sıcak olmayan (45 derecenin altında) akışkan maddeler (gaz veya sıvı) istisna olabilir.

h) Hiçbir şekilde uzaktan kumanda kullanılmamalıdır.

i) Başlangıç noktasından 5 metre uzaklıkta bulunan dönüş plakasına temas edip geri dönebilecek şekilde donanımlı olmalıdır.

j) Seri olarak kurulumu yapılabilmeli ve seri olarak çıkarılabilmelidir. Kurulum için tanınan süre 2 dakikadır. Puan eşitliği durumunda daha çabuk kurulum yapmış olan ekip sıralamada öne geçecektir.

k) Cihaz, parkuru en fazla 60 sn’de tamamlayacaktır. 60 sn’den sonra hareket devam ediyorsa 60. saniyede bulunduğu yer kabul edilecektir.


YARIŞMA PARKURU KURULUMU


2)Gergi teli şu özelliklere sahip olacaktır:

a) Gergi teli, 1mm çapında 302/304’lük 18AWG gauge yay çeliğinden düz ve parlak yüzeyli olacaktır. 10m uzunlukta gergi teli örneğini yarışma başvurusu yapanlar İnform ve Özdisan’ın merkez ve şubelerinden stoklar bitene kadar ücretsiz tedarik edebilirler.

b) Tel 20-25kg yükle gerilmiş durumda olacaktır. Gergi telinin ortasına asılan yarım kg’lık bir yük yaklaşık 35 mm sarkmaya neden olmaktadır.

c) Gergi teli bir ucundan (dönüş noktası) sabitlenmiş olup diğer ucu ise başlangıç ve bitiş noktasına yakın noktadan bir makara ve yay yardımıyla gerilecektir.

d) Başlangıç noktası dönüş plakasından 5 metre mesafededir. Başlangıç/bitiş noktası ise makaradan 90 cm uzaktadır.

e) Gergi teli yatay olacak ve yaklaşık yerden 1,25m yüksekte bulunacaktır. Gerginin üzerinde kurulacağı destek yapısı ile gergi teli arasındaki en yakın düşey uzaklık 1m olacaktır.

f) Dönüş plakası doğrudan telin gerildiği direğe monte edilmiştir. 19mm kalınlığında ahşap (tahta, mdf veya kontrplak) olup 40cm x 40cm boyutlarındadır ve ortasında 1cm çaplı bir delik vardır.

g) Gergi ve destek kurulumu aşağıda çizim olarak gösterilmiştir.Gergi sağlayacak yaylı terazi


YARIŞMANIN YAPILIŞI :


Yarışmacı ekipler yarışmanın başladığı saatte yarışma alanında bulunmalıdır. Ekipler yarışmaya hazır oluş sırasına göre veya başvuru sırasına göre alınacak olup her ekipe hazırlanmak için 2 dakika süre verilecektir. Ekiplerin puanları eşit olduğu durumda hazırlığını daha önce bitirmiş ekip sıralamada önde olacaktır. İki dakikada hazırlığını tamamlayamamış ekiplerin yarışma süresine her 30 sn gecikme için 1 saniye ceza puanı eklenecektir. Süre kuralları duyarlılıkla uygulanacaktır.

Hakemin “3…2...1...başla!” komutuyla yarışma başlayacak ve kronometreler çalışacaktır. Kronometreler hakemin “dur” komutuyla durdurulacaktır. Hakem “dur” komutunu cihaz dönüş plakasına değdikten sonra geri dönüp bitiş çizgisine eriştiğinde veya cihaz bitiş çizgisine erişmeden durduğunda verecektir. Süre, iki veya üç kronometreci tarafından ölçülüp ortalaması alınacak ve 0,01sn’ye yuvarlanacaktır. Cihaz parkuru tamamlamazsa katedilen mesafe ölçülecektir. Cihazın ön ucunun kat ettiği yol ölçülüp şu şekilde not edilecektir:

Mesafe ölçümünden sonra yarışmacı ekip seri olarak aracı alıp parkuru bir sonraki yarışmacıya bırakacaktır.

Yarışma Okullar ve Hobiciler olarak iki kategoride yapılacaktır.

Araçlar kat ettikleri yola göre sıralanacak ve en fazla yol alan araç birinci ilan edilecektir.

Eşitlik durumunda daha kısa sürede parkuru tamamlayan cihaz sıralamada önde olacak, bu durumda da eşitlik varsa hazırlanma süresinin kısalığına bakılacaktır.

Her iki kategorinin birincilerine birer dizüstü bilgisayar, ilk üç dereceye girenlere kupa ve en küçük, en hafif, en artistik, en sıradışı ile en yaratıcı tasarımlara plaket verilecektir.