BULUŞ ŞENLİĞİ 2004 – BOWLING TOP İNDİRME

 

Task :

1,5 metre yüksekliğinde bir düzlemde (top düzlemi) bulunan 4,5 kg ağırlığında bir bovling topunu (Top) yatay bir metre mesafedeki yaylı bir düzlemde bulunan (tava düzlemi) bir tava’ya aktarmak. Tava’nın 2cm altında bir yumurta bulunacak, bu işlemi top’a,  yumurta’ya ve yarışma düzeneğine hiçbir zarar vermeden en kısa sürede başaracak cihazı yapan birinciliği kazanacaktır.


Kurallar :

1)   1)  Yarışma hobiciler kategorisinde tüm bilim hobicilerine açıktır. Bu kategorideki yarışmacı adayları başvurularını 15 Kasım 2004 saat 17:00’den önce teslim etmelidirler. Başvuru sayfasında başvuru formları verilmiştir. Tüm başvurular erişme tarih ve saatine göre sıralanacaktır. Sadece ilk 20 başvurunun sahibi yarışmacı olarak kabul edilecektir. 10 başvuru sahibi ise yedek olarak kabul edilecektir.

2)   2) Yarışma aynı zamanda İstanbul’daki okullardan gelecek 6-7-8-9-10 ve 11. sınıf öğrenci ekiplerine de açıktır. Okul yarışmacı adayları başvuru formlarını 27 Eylül 2004 ile 15 Kasım 2004 tarihleri arasında teslim etmelidirler. Okul aday ekiplerine yarışmaya kabul edilip edilmedikleri en geç 16 Kasım 2004 tarihinde bildirilecektir. Tüm başvurular erişme tarih ve saatine göre sıralanacaktır. Okullar en fazla 2 ekiple yarışmaya katılabilirler. Başvuru sırasına göre ilk 20 ekip yarışmacı olarak kabul edilecek, 10 başvuru sahibi yedek olarak kaydedilecektir. Okullar kategorisinde öncelikle her başvuran okuldan bir yarışmacı ekip olmasına öncelik verilecek, yarışmacı sayısı 20’ye ulaşmazsa ikinci yarışmacılar kabul edilecektir. Sponsorlarımız tarafından okullar kategorisinde birinci olan ekibin okuluna 1Milyar TL, ikinci olan ekibin okuluna 500 Milyon TL bağış yapılacaktır.

3)      Yarışma zamanı 4 Aralık 2004 Cumartesi günü 11:00 ile 13:00 arasıdır. Yarışma yeri daha sonra bildirilecektir. Hava koşulları elverişli olmadığı taktirde yarışma başka bir yerde yapılabilir veya ertelenebilir.

4)      Yarıştırılacak cihaz şu özellikleri haiz olmalıdır:

a)      Tek bir hareket veya eylemle başlamalıdır

b)      Başlatıldıktan sonra müdahaleye gerek olmamalıdır. Uzaktan kumanda cihazları kullanılamaz.

c)      Her cihaza bir isim verilmelidir. Bu isim kişi ve kurumlara ait özel isimler olamaz ve bunları içeremez.

d)      Cihaz, çalışmasını tamamladıktan sonra top ile hiçbir temas halinde olmamalıdır. Zaman sayacı cihaz top ile temasını kesene kadar çalışmaya devam edecektir.

e)      Top, hazırlık safhasında platformun üzerinde bulunan metal bir halkanın üzerine yarışmacı tarafından elle yerleştirilecektir. Top’un parmak deliklerinin yönü, yarışmacının tercihine bağlıdır.

f)        Cihaz, hiçbir nedenle ve hiçbir zaman tava’ya, tava düzlemi’ne, bunların bileşenlerine veya yumurta’ya değemez ve durumunu değiştiremez. Bu kuralın ihlali yarışmacının diskalifiye olmasına neden olur.

g)      Cihaz, top’un tava’nın içine güvenlikli bir şekilde indirilmesini sağlamalıdır. Top, 1,5 metre düşey ve 1 metre yatay hareket edecek ve tava’nın içine indirilecektir.  Top düzlemi’ne, tava’ya ve tava düzlemi’ne verilecek bir hasar, yarışmacının elenmesine yol açacaktır.

h)      Yarışmayı kazanmak, cihazın top’u yumuşak olarak tava’ya indirmesiyle mümkündür. Tava düzlemi sağlam olmakla birlikte top’un yüksekten tava’ya düşmesine dayanacak kadar sağlam değildir. Hesaplamalara göre top ilk hızsız olarak 5 cm’den serbest düşerse yumurta kırılmayacaktır.

i)        Boyut ve ağırlık kısıtlaması yoktur.

j)        Yakıcı ve eritici kimyasal maddeler, patlayıcılar ve kişisel yaralanmaya neden olabilecek malzemeler dışında her türlü malzeme kullanılabilir.

k)      Yarışma alanında elektrik enerjisi sağlanacaktır (220V 15Amp.)

l)        Cihazlar, engebeli ve eğimli beton yüzeye yerleştirmeye ve adapte olmaya uygun şekilde tasarlanmalıdır. (Bkz. Kural 8)

m)    Cihaz bir yada daha fazla parçadan oluşabilir.

 

5)      Top düzlemi kürsüsünün özellikleri şöyledir:

a)      Top düzlemi 38cm kenarlı bir kare şeklindedir.

b)      Top düzlemi’nin ortasına top’un üzerine yerleştirileceği ½” (12,5mm) çaplı bir delik olan çelik bir halka yapıştırılmıştır.  Halka 2mm kalınlığında ve 50mm çapında olup top sürenin başlangıcında halkaya temas halinde hareketsiz duruyor olmalıdır.

c)      Top düzlemi kürsüsü lamine kontrplaktan olup kenarlarına 16 adet 8mm çaplı delik açılmıştır ve cihaz bu deliklerden top düzlemi’ne tutturulabilir. Kürsüye zarar vermemek koşuluyla kelepçe kullanılabilir.

d)      Top düzlemi kürsüsü 305mm kare kesitli ve içi boştur. Devrilmesine engel olmak iç tabana 25 – 50kg’lık  bir ağırlık yerleştirilecektir. Kürsüyü deviren veya zarar veren yarışmacı elenecektir.

e)      Top düzlemi, tava düzlemi’nden 1,5m yukarıdadır. Top düzlemi’nin tam yatay olması sağlanacaktır.

f)        Top düzlemi merkez ekseni tava düzlemi merkezinden 1 metre yatay uzaklıktadır.

 

6)      Tava ve tava düzlemi’nin özellikleri şöyledir:

a)      Tava düzlemi düz ve 305mm kenarlı kare şeklindedir

b)      Tava, tava düzlemi’ne yapıştırılmıştır

c)      Tava düzlemi’nin ortasında tabanı 203mm üstü 210mm çaplı, çelikten bir kek tavası olup çevresinin yüksekliği 38mm’dir.

d)      Tava düzlemi, yumurta’nın durağan halde 20mm yukarısında duracak şekilde tasarlanmıştır.

e)      Tava düzlemi her biri 3,4N/mm sıkıştırma katsayılı dört adet yayla köşelerinden desteklenmiş olup yaylar başlangıçta 1,5mm sıkıştırılmış şekilde ayarlanacaktır. Bu yaylardan edinmek isteyen yarışmacılar bize başvururlarsa kendilerine bir set (4 adet) yay gönderilecektir..

f)        Tava düzlemi’nin yatay konumda olması  sağlanacaktır. Tava düzlemi’nin tava boşken yerden yüksekliği yaklaşık 150mm olacaktır.

g)      Yapım notları

 

7)      Top, standart bir bovling topudur. Çapı 219mm ve ağırlığı 10lb +/-0,25lb (4,5kg +/- 100gr). Yarışma alanında üç adet top hazır bulunacak ve bunlardan birisi seçilebilecektir. Top’lardaki üç adet parmak deliğinin çapı değişebilir.

8)      Yarışma alanında cihazı kurup çalıştırmaya uygun iki yarışma seti olacaktır. Yüzey kaba beton olup pürüzleri olabilir. Herhangi bir aksilik olasılığına karşı top’u korumak için kürsünün etrafı tamponlarla çevrelenecektir

9)      Yarışmacılar cihazlarını çalıştırmak için bir tek şansa sahip olacaklar. Kendilerine beş dakika hazırlık süresi verilecek, cihazı çalıştıracaklar ve cihazı yarışma alanından kaldıracaklardır. Tüm yarışmacılara şans vermek için kendilerine tanınacak süre limitleri titizlikle uygulanacaktır. Sayı hakemi yarışmacılara cihazı başlatmak için “3 … 2 … 1 … başla “ komutunu verecek ve bu anda kronometre çalışacaktır. Kronometre top tavaya indirilip cihazın top’la ilişkisi kesilince durdurulacaktır. Çalışma süresi yalnızca şu üç koşul gerçekleştiyse geçerli olacaktır.

i)        Top tavanın içinde kalırsa

ii)       Yumurta’da herhangi bir çatlama/kırılma yoksa

iii)      Yarışma düzeneği herhangi bir zarar görmediyse

Sonra yarışmacılardan görevlilerin diğer değerlendirmesi için cihazı yarışma alanından çıkarmaları istenecektir.

10) 1/100 saniye hassasiyetinde ölçüm yapılacaktır. Eşitlik durumunda (0.05 sn’den az fark mevcutsa) yarışmacılar eşit dereceyi yapmış kabul edileceklerdir. Ödüller hobiciler ve okullar olarak iki kategoride verilecektir. En kısa süre için her iki kategoride birinci, ikinci ve üçüncüye birer şilt ya da kupa, en hafif, en ağır, en küçük, en sıra dışı, en artistik ve en yaratıcı cihazlara ise birer sertifika verilecektir.       

11) Cihaz ve buluşların her türlü teknik özelliği gözlemlenebilir, ölçülebilir, resme ya da videoya çekilebilir olmalıdır. Cihaz sahibi kendisinden talep edilen teknik detay ve bilgileri gizlememelidir.

12) Yarışacak cihazlar, uygulanan teknik ve buluşlarla ilgili fikri ve sınai haklar ile patent ve tescil sorumluluğu yarışmacıya aittir.

13) Cihaz ve buluşlar yarışmadan sonra ya da ileriki bir tarihte sergilenmek amacıyla belli bir süre için talep edilebilir. Bunun için hiçbir ücret, kira vb. karşılık talep edilemez.