Yarışma Kuralları


Bu yılki sekizinci Buluş Şenliği yarışması “Bidona Şutla” adını taşıyor

Amaç ve kurallar aşağıda belirtilmiştir. Yarışma ile ilgili her türlü soru için:

Tamer Kaplan

Cep tel : 0530 5134750

İş tel : 0216 4201882

Eposta adresi : tkaplan@bulus.ws veya tamer@savior.com.tr

Amaç : Öyle bir cihaz yapın ki, bir standart Amerikan futbol topunu 5 metre uzaktaki bir çöp bidonunun içine bir dakikalık süre içinde üç kere atabilsin. Bidonun içine ve hedefe yakın atışlara puan verilecek, üç atışın puanları toplamı en yüksek olan takım yarışmayı kazanacaktır.

Yarışma Kuralları

1) KİMLER YARIŞMACI OLABİLİR

Yarışma, başvuru formunu belirtilen zamanda doldurup teslim eden tüm lise öğrencilerine ve hobicilere açıktır. Lise öğrencileri okulları adına yarışabilir, hobici kategorisinde kendi başlarına yarışamazlar Her okulda bir ekip yarışmaya katılabilir. Başvuru adedi yüksek olduğu takdirde aynı adı taşıyan farklı kategorilerdeki liselerden ilk başvuran okul, ya da kendi aralarında yaptıkları yarışma sonucu en iyi derece alan okul yarışmaya kabul edilecektir. Her iki kategoride 20 yarışmacı ekip kabul edilecektir. Yarışma başvurusu yirmiden fazla olursa ön eleme yapılabilir. Buluş Şenliği yarışması ilk olarak düzenlendiği 2004 yılından beri tüm yarışmalara katılan okullar, son başvuru tarihinden önce başvuru yaptıkları taktirde yarışmaya ön elemesiz alınacaklardır Yarışma başvuruları 26 Eylül 2011 ile 11 Kasım 2011 tarihleri arasında yapılabilir.

2) YARIŞMA TARİHİ VE YERİ

Yarışma 10 Aralık Cumartesi günü saat 10:00’da Kayışdağında bulunan Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi avlusunda yapılacaktır

3) CİHAZ

a) Bir Amerikan futbol topunu araya yerleştirilmiş 2 metre yükseklikte bir engelin üzerinden aşırıp, 5 metre uzakta bulunan bir bidonun içine atabilecek şekilde şutlayabilecek. Şutlamaktan kasıt topa darbe şeklinde bir vuruştur. Topu itmek veya savurmak kurallara aykırıdır. Her şutun kurallara uygun şekilde gerçekleştiğine hakem karar verecektir.

b) Bir Amerikan futbol topunu bir dakika içinde en fazla 3 kere şutlayabilecek. Aynı topu kullanmak ve cihazı atıştan sonra yeniden kurmak kurallara uygundur. Cihazın hiza ve ayarı atışlar arasında değiştirilebilir ama bunu yapmak için önceden atılmış topun yere veya bidona değmiş olması, topun hedefe doğru hareket halinde olmaması gerekir.

c) Top NFL standartlarına uygun olup, ort. 28,3 cm uzunlukta ve ortasında çevresi 53,3cm’dir (+-0,6cm).

Topun uzun çevresi 71,1cm (+-0,6cm) olup 411 gram ağırlığındadır (+-14 gram)d) Vuruş yapılmadan, yapılırken ve yapıldıktan sonra 5 metre çizgisinin arkasında kalabilmelidir.

e) Vuruş yapılmadan, yapılırken ve yapıldıktan sonra 2 metreden daha yüksek olamaz

f) Güvenli enerji kaynakları kullanılmalıdır. Güvensiz enerji kaynaklarına örnek olarak kimyasal patlayıcılar, kostik gazlar, roket motorları sayılabilir. Yüksek basınçlı gaz sistemleri ve güvenliliği kesin olmayan enerji kullanılacağında mutlaka önceden onay alınız.

g) Tek bir eylemle (bir ipin kesilmesi, düğmeye basılması, pimin çekilmesi gibi) başlatılabilmelidir. Başlatan kişinin sisteme dinamik veya potansiyel enerji aktarmasından kaçınılmalıdır. Tüm depolanabilir enerji sistemleri yarışma başlamadan doldurulmuş olmalıdır.

h) Cihazın yapımında, zehir içermeyen, kişiye ve çevreye zararsız, güvenli her türlü malzeme kullanılabilir.

i) Yarışma sırasında cihazın görünen bir yerine resmi kayıt numarası iliştirilecektir.

j) Kelepçe, yapıştırıcı bant, veya cihazı yere sabitlemeye yönelik herhangi bir araç kullanılmamalıdır. Cihazı bulunduğu yere sabitlemek için sadece ekstra ağırlık kullanılabilir. Ekstra ağırlıklar cihaz ağırlığına dahil kabul edilir.

k) Bulunduğu yerdeki eğim ve pürüze adapte olabilmelidir.

l) Ön eleme yapılacaksa ön elemeye giren cihazların temel çalışma prensipleri finalde korunmalıdır.


4) ENGEL

a) Engel 2m x 2m boyutlarında, arkasının görülmesine engel olunmayacak tarzda imal edilmiş olacaktır.

b) Top engele çarpabilir, bu nedenle (varsa) alacağı puanlar etkilenmez.

c) Engelin ayaklarına devrilme şansını azaltmak amacıyla ağırlıklar yerleştirilecektir. Engelin devrilmesi durumunda yarışmacının başka atış şansı kalmaz. Engel veya top yarışma kuralları dışına çıkacak hasar görürse yarışmacı diskalifiye edilir.


5) BİDON

a) Hedef olarak belirlenen bidon 68 cm yüksekliğinde, üst kısmında 51 cm iç ağız çapında dip kısmında 51cm çapında olacaktır.

b) Bidonun içine denge amaçlı ağırlık koyulacaktır.
6) YARIŞMA ALANI

Yarışma alanında cihazların sırayla yarıştırılmasına elverişli iki alan hazır olacaktır. Yüzey genellikle düzgündür ama bazı pürüz ve düzensizliklerin olması mümkündür.Cihaz kendisine ayrılmış 2 m x 2 m bir alan içinde istenen yere kurulabilir. Bidon, alanın ön çizgisinden eksen olarak 5 m mesafeye yerleştirilecek ve işaretli alan ile bidondan 2,5 metre mesafeye, ikisinin arasına 2 m yükseklikte bir engel koyulacaktır.


7) PUANLAR

Bidonun etrafına 2,5 m çaplı bir çember çizilecek.

a) Top sadece engeli aşarsa 5 Puan

b) Top, engeli aşar, bidona çarpmaz ama yere çizilmiş 2,5m çaplı çemberin üzerine veya içine düşerse 10 puan

c) Top engeli aşıp, bidonun herhangi bir yerine çarpar ve içine girmezse 30 puan

d) Bidonun içine giren top için 50 puan (top bidona girdikten sonra dışarı sıçrayabilir)


8) YARIŞMANIN YAPILIŞI

Yarışma, hazır olan cihaz sırasına göre rastgele yapılacak, her takıma kurulum, yarışma ve alanı terk etmek için toplam 3 dakika verilecek. Ekip, her şuttan sonra topu cihaza yerleştirmekten kendisi sorumlu olacaktır.

Hazır olan ekip anons edildikten sonra ekip üyelerini sunacak ve cihazın çalışma prensibini kısaca anlatacaktır.

Hakem cihazın, sayı hakemlerinin hazır olduğunun onayını alıp “3 – 2 – 1 – başla” komutu verecek ve ekip cihazı çalıştıracak, aynı anda kronometreler de çalışacaktır.

Ekip atışını yapıp, topu tekrar cihaza yükleyip (yerleştirip) 3 kereye kadar tekrar atış yapabilir. Top havadayken süre bitse dahi o atışın puanı geçerli olacak.

Üç gözlemci topun düştüğü yeri gözleyecek ve tebeşirle işaretleyecek. Üç atış yapıldığında veya 60 saniye sona erdiğinde gözlemciler her atış için puanları anons edecek, hakem puanları skor formuna doldurup puanların toplamını alacak ve ekip alanı terk edecek

Ödüller :

Her iki kategori (Okullar ve Hobiciler) birincisine birer dizüstü bilgisayar, ilk üç dereceye giren yarışmacılara birer kupa verilecektir. Ayrıca en yaratıcı, en sıradışı, en artistik, en hafif ve en küçük tasarımlara plaket verilecektir. Tüm katılımcılara katılım sertifikası verilecektir.